VINCENTKA A MNOHO DŮVODŮ PROČ

Existuje mnoho důvodů, proč je přírodní minerální voda Vincentka, vyvěrající v údolí Luhačovického potoka jednou z nejvyhledávanějších minerálek v Česku a na Slovensku. Vyjmenujme alespoň několik z nich a zjistíme, proč si obdiv, věhlas a důvěru získala nejenom u nás doma, ale v celé řadě zemí po celém světě.

 

Vincentka – zdraví z hlubin přírody

Co je to vlastně zbytková mořská voda? Zbytková mořská voda je voda, která zde zůstala před 60 mil. let uzavřena v třetihorním vrásnění a sopečné činnosti. Je vytlačována vzhůru, setkává se v určitých hloubkách s přírodním kysličníkem uhličitým, vzniká naředěná kyselina uhličitá, ta dalším vzlínáním rozpouští a nabaluje minerální soli z geologických vrstev a pak se mísí v cca 300–200 m pod zemí s povrchovými vodami v takovém poměru, že je pitelná a zároveň i s přítomností minerálních solí (celkem cca 9,5 g na litr) má stimulující léčivé účinky. Osobitý, léčivý charakter Vincentky se po staletí nezměnil, ale její produktová nabídka je dnes neobyčejně široká a pestrá.

 

První zpráva

Od roku 1669, kdy brněnský fyzikus Jan Ferdinand Hertod podal písemnou zprávu o slaných vodách luhačovických, uplyne brzy 350 let. Není příliš mnoho produktů, které by za staletí své existence nezměnily své složení a podstatu a neustále potvrzovaly svou kvalitu. Většinou jsou darem samotné paní Přírody. Taková je i Vincentka, léčivý pramen zdraví z hlubin čisté třetihorní přírody.

 

Historické jméno Vincentka

Jméno Vincentka pochází od hraběte Vincence Serenyiho (1752–1810), který se stal nástupcem a správcem luhačovického panství a významným způsobem ovlivnil využívání luhačovických minerálních vod a rozvoj lázeňství.

Historie lázeňství v Luhačovicích však sahá až do roku 1590. Vodu pili nejenom na císařském dvoře ve Vídni, ale také v moravských vinných sklípcích, protože vychlazená Vincentka v teplých dnech chutná s kvalitním suchým bílým vínem, neutralizuje žaludeční kyselinu a minimalizuje kocovinu.

 

Vincentka slouží po celý rok

Jednou z nejvýznamnějších změn je také proměna ze sezonního produktu na společníka a přítele pro všechna roční období. Dříve Vincentka jako typicky sezonní produkt zaznamenávala nejvyšší prodeje po nástupu chřipkových epidemií a nachlazení na podzim a v zimě a alergických reakcí na jaře. Tato situace se postupně rozvíjí. Na jaře nám pomáhá překonávat jarní únavu, v létě všem, kteří sportují a aktivně využívají volný čas, pomáhá dodáním potřebných solí a minerálů regenerovat, na podzim a v zimě vytvoří hráz proti virům, bacilům a dýchacím problémům.

 

Rozmanitost produktů Vincentky

Ve stejně vysoké kvalitě jako přírodní minerální voda jsou vyráběny doplňkové výrobky celého portfolia Vincentky, které již dnes představují významný podíl v produkci společnosti a úspěšně uspokojují poptávku po přírodních léčivých produktech. Jsou to nosní spreje, sirupy, zubní pasty, pastilky, proplachovací koncentrát Nasalis či hydratační krémy. Hlavní síla Vincentky je v její jedinečnosti a kombinaci minerálů, které činí Vincentku léčivou, pro lidský organismus dobře snášenou a komfortní.

 

Vincentka – doporučována předními lékaři

Léčivá minerální voda Vincentka vstoupila do služeb specialistů ORL, alergologů, endokrinologů i pediatrů už dávno. Její účinky na prevenci i onemocnění horních a dolních cest dýchacích cest jsou všeobecně známé. Spoluprací se špičkovými pracovišti a odborníky ORL se účinky příznivě projevují v mnoha směrech. Ukazují, jak nejúčinněji s Vincentkou pracovat, jak rozšiřovat portfolio výrobků, jak nacházet další způsoby jejího využití v léčebném procesu. Jednou z událostí, kde dochází k výměně zkušeností, jsou kongresy ORL, které Vincentka podporuje. Jak beskydský ORL den pořádaný na Ostravici–Sepetné, tak Vincentka kongres v Praze ve spolupráci s ORL FN Motol se staly místy, která patří mezi pracovně užitečné a inspirační záležitosti.

Vincentka a neuvěřitelné množství prvků

S určitou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa. Železo je však před stáčením do lahví odstraňováno. Celková mineralizace dosahuje 9500 mg/l. Osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolaritě lidské krve a nitrobuněčných tekutin. Obsahuje biogenní prvky, jakými jsou lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt, ve fyziologickém poměrném zastoupení.

 

Vincentka světová

Vincentka výrazně vykročila během posledních 20 let do světa, i když hlavním odbytištěm je stále domácí trh, Vincentku si dnes mohou dopřát v řadě dalších zemí – na Slovensku, v Maďarsku, Rusku, na Ukrajině i na Kypru. Je známá v USA i Jižní Koreji. Stala se populární v daleké Číně. Tamní dopravní policisté ji v práci inhalují přes rozprašovače, neboť jim pomáhá odstraňovat smogové částice z průdušek.

 

Vincentka olympijská

Vincentka se v poslední době stala vyhledávaným produktem maminek s dětmi, těhotných maminek, sportovců a lidí s aktivním přístupem k životu. Není žádným překvapením, že se stala přítelem některých našich vynikajících sportovců a že je doprovázela jako součást jejich výbavy na zimní olympiádě v Koreji.

„Pro mě a Ondru Moravce je Vincentka hlavně prevence,“ říká biatlonista Michal Krčmář, který na olympiádě v Koreji vybojoval stříbrnou medaili. A pokračuje: „Když lítáme letadlem, tak jsou klimatizace nepříjemné. Začneme u nosního spreje, potom po cestě používáme Nasalis jako nosní proplach. Často se nám v zimě stává, že máme zanesené dutiny. Díky Nasalisu dokážeme dýchací cesty zprovoznit a jsme použitelní. Mě to vrací rychle do provozu, a to je pro mě nejdůležitější. Letos jsem začal využívat i samotnou minerální vodu Vincentku z důvodu prevence, protože ta naše zátěž je obrovská a spoustu toho vypotíme, takže jde o dodání nezbytných minerálů. Je to přírodní voda, necpeme do sebe žádné chemikálie, a zároveň mi to chutná.“

Vincentka se tak zařadila do olympijské výbavy našich sportovců. Zdraví z hlubin valašské přírody ukazuje, jak se chránit, pečovat o zdraví, pomáhat při vytváření co nejlepších výkonnostních podmínek. Bez chemie a dopingu.

 

Příběh moře, který trvá více než 60 milionů let

Vincentka se tvoří vzájemným mísením zbytkových mořských vod, prostých podzemních vod a přírodního kysličníku uhličitého. Svým složením, obohacením dalšími minerálními prvky, kysličníkem uhličitým a zředěním podzemní vodou se od dnešního moře značně liší. Moře, ze kterého Vincentka pochází, je třetihorní, tedy z dob pravěku, nedotčeného neduhy civilizace.

 

Bohatá a poutavá historie Vincentky

Příběh Vincentky, který začíná v třetihorách prvním využitím člověkem v době ledové přes rozvoj lázeňství v Luhačovicích až po současnost, je fascinujícím příběhem píle, vynalézavosti a podnikatelského důvtipu, příběhem vztahu člověka k přírodě a také respektu a úctě k bohatství, které nám příroda nabízí.

 

Všestranné použití Vincentky

Léčivá voda Vincentka je určena na pitné kúry, kloktání, k inhalacím a koupelím. Měla by se podávat dvakrát denně nalačno, v dávce 2,5–3,5 dl. Pitná kúra by měla trvat 15–20 dní. Pije se studená nebo ohřátá. Během následující půlhodiny po pitné kúře se nedoporučuje konzumace jídla ani pití.