DOKUD DÝCHÁM, DOUFÁM

„Dum spiro spero – Dokud dýchám doufám“, pronesl kdysi dávno slavný římský řečník         a politik Cicero. Jsou to slova o víře a naději, která se k nám v průběhu historie s naléhavostí často vracejí. Jsou s námi i dnes. Toho, že dýcháme, si zpravidla vůbec nevšímáme, dokud vše funguje, a nesetkáme se přitom s překážkami. Jak tedy na správnou péči o naše dýchací ústrojí, abychom je dokázali překonat nebo jim dokonce pomohli předejít?

„Nosní a ústní dutiny představují nejčastější vstupní bránu pro onemocnění koronavirem a sliznice horních dýchacích cest představuje dobré prostředí pro množení viru. Na základě současných poznatků (i když studie byla provedena na relativně malém počtu nemocných) lze předpokládat že solné nosní roztoky mohou pozitivně ovlivnit průběh virových onemocnění postihujících primárně horní cesty dýchací včetně infekcí koronaviry a lze je jednoznačně v této indikaci doporučit“ říká MUDr. Petr Schalek, ORL klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady Praha.

VINCENTKA se v současné době také zapojila do postcovidové rehabilitace v lázních Luhačovice. Lázně Luhačovice, se kterými je Vincentka od počátku jejich existence spojena, se na léčbu nejčastějších následků covidu, tedy poškozených plic a průdušek, specializují. Mezi následky po prodělané nemoci je kromě dýchacích problémů také přetrvávající únava, svalová slabost, úzkost, bolesti hlavy a svalového aparátu. Pomáhají především individuální inhalace přírodní minerální vodou v čele s VINCENTKOU, dechová rehabilitace, masáže, vybrané vodoléčebné procedury a pitná terapie. Stále větší důraz při boji s covidem je kladen na prevenci. „Právě v době pandemie koronaviru se například obecně doporučuje kloktání solných roztoků jako dezinfekce dutiny ústní, a vhodné je i prolévání nosu, k čemuž je ideální například Vincentka“, uvádí primářka luhačovických dětských léčeben MUDr. Jana Rydlová        a dodává, „Kromě dospělých se v Luhačovicích léčí i děti od 1,5 roku. Ačkoliv je u dětí průběh nemoci většinou zcela lehký, tak i jim může naše lázeňská léčba pomoci s rekonvalescencí.“ Léčbu si lze zaplatit nebo absolvovat na náklady zdravotní pojišťovny.

Své zkušenosti s dýcháním mají i ti, kterým VINCENTKA pomáhá nejenom chránit jejich zdraví ale také pomáhat při vytváření co nejlepších výkonnostních podmínek – herci, zpěváci nebo olympionici biatlonisté Moravec a Krčmář, kteří si vezli VINCENTKU jako součást své výbavy na olympiádu do Koreje. „Vincentka pro nás znamená hlavně prevenci,“ říká Michal Krčmář. „Přeprava letadlem je první rizikové místo. Klimatizace nám rozhodně neprospívá. A tak už svou cestu začínáme s nosním sprejem, po cestě dokonce používáme nosní proplach. To nám uvolní dutiny a jsme tak připravení ke sportovnímu výkonu, na který jsme trénovali. Před olympijskou sezonou jsme začali využívat i samotnou minerální vodu Vincentka. Tu používáme přímo jako prevenci. Pomáhá nám nejenom na uvolnění dýchacích cest, ale dodá nám i celou řadu minerálů vypocených při tréninku nebo při závodě. Jsem rád, že Vincentku máme. Našli jsme prostředek, který je plně přírodní. Navíc nám i chutná,“ dodal Krčmář.

sdílet